usr_1627537085793

Tânărul înotător sud-coreean Hwang Sun-woo bate recordul la 100m liber

Hwang Sun-woo a rescris cărțile asiatice de istorie a înotului, relatează Korea.net.

În dimineața zilei de 29 iulie, acesta a terminat pe locul cinci în finala de 100 m liber masculin, cu un timp de 47,82 secunde la Tokyo Aquatics Center, în cadrul Jocurilor Olimpice de vară din Tokyo 2020.

Sursa foto: Korea Herald

Rezultatul său a fost cel mai bun pentru un înotător asiatic, de când japonezul Hiroshi Suzuki a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Helsinki în 1952. Timpul de reacție al lui Hwang a fost de 0,58 secunde, fiind cel mai rapid dintre toți cei opt concurenți, dar s-a clasat pe locul șase în primii 50 m cu 23,12 secunde. Deși puternic în ultimii 50 m, el a finalizat la 24,70 secunde, cu 0,31 în plus față de ziua precedentă.

Aurul a revenit americanului Caeleb Dressel, care a stabilit un record olimpic cu un timp de 47,02 secunde.

Hwang a fost numit cel mai bun înotător din Asia de la această olimpiadă și va concura pe 30 iulie în preliminariile la 50 m liber masculin.